Vicor Corporation VE-21J-IW-B1
VE-21J-IW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21J-IW-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W
Datasheet Download
VE-21J-IW-B1.pdf
Availability of VE-21J-IW-B1
QUANTITY
VE-21J-IW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21J-IW-B1
Internal Part NumberEIS-VE-21J-IW-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.78A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21J-IW-B1
Related LinksVE-21J, VE-21J-IW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21J-IW-B1 Details Description
Related parts for VE-21J-IW-B1
CONN HEADER .100 DUAL STR 70POS datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 622.08MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
SLIT .5MM INSERT TYPE FOR E3T-FT datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 12 Circuit 0.315" (8.00mm) datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 5% 11W 1206 datasheet.pdf