Vicor Corporation VE-21J-MW-S
VE-21J-MW-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-21J-MW-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W
Datasheet Download
VE-21J-MW-S.pdf
Availability of VE-21J-MW-S
QUANTITY
VE-21J-MW-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21J-MW-S
Internal Part NumberEIS-VE-21J-MW-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.78A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21J-MW-S
Related LinksVE-21, VE-21J-MW-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21J-MW-S Details Description
Related parts for VE-21J-MW-S
ADAPTER PWR 5VDC 1A 1.3MM INTL datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS 45DEG 5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
INDUCOM CRIMP FERRULE 95-105MM datasheet.pdf
SHIELD CONNECTION datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 6CIRC .325 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 80W datasheet.pdf