Vicor Corporation VE-21K-CX-F4
VE-21K-CX-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21K-CX-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W
Datasheet Download
VE-21K-CX-F4.pdf
Availability of VE-21K-CX-F4
QUANTITY
VE-21K-CX-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21K-CX-F4
Internal Part NumberEIS-VE-21K-CX-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.88A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21K-CX-F4
Related LinksVE-21K, VE-21K-CX-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21K-CX-F4 Details Description
Related parts for VE-21K-CX-F4
FUSE PTC RESET 2.50A HOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf