Vicor Corporation VE-21K-IY-S
VE-21K-IY-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-21K-IY-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W
Datasheet Download
VE-21K-IY-S.pdf
Availability of VE-21K-IY-S
QUANTITY
VE-21K-IY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21K-IY-S
Internal Part NumberEIS-VE-21K-IY-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21K-IY-S
Related LinksVE-21, VE-21K-IY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21K-IY-S Details Description
Related parts for VE-21K-IY-S
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 9/16 UNF 5V datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC PORT EXPANDER 19I/O 25WLSCP datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT SKT datasheet.pdf