Vicor Corporation VE-21L-CU-F3
VE-21L-CU-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21L-CU-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W
Datasheet Download
VE-21L-CU-F3.pdf
Availability of VE-21L-CU-F3
QUANTITY
VE-21L-CU-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21L-CU-F3
Internal Part NumberEIS-VE-21L-CU-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.14A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21L-CU-F3
Related LinksVE-21L, VE-21L-CU-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21L-CU-F3 Details Description
Related parts for VE-21L-CU-F3
REGULATOR 2.5V 5A VADJ HORZ datasheet.pdf
CONSOLE ALUM 20.26"L X 8.61"W datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR CS5366 192KHZ ADC datasheet.pdf
SRL LEUCHTDIODENF. GE datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 558V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 2.4NH 500MA 200 MOHM datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY 2 GAGE datasheet.pdf
2.2UF 50V 4X7 85C RAD datasheet.pdf