Vicor Corporation VE-21L-CX-F4
VE-21L-CX-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21L-CX-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W
Datasheet Download
VE-21L-CX-F4.pdf
Availability of VE-21L-CX-F4
QUANTITY
VE-21L-CX-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21L-CX-F4
Internal Part NumberEIS-VE-21L-CX-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.68A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21L-CX-F4
Related LinksVE-21L, VE-21L-CX-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21L-CX-F4 Details Description
Related parts for VE-21L-CX-F4
IC ADDRESSABLE LATCH 16-SOIC datasheet.pdf
CABLE ASSY MTRJ-DUP LC XG50 7M datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.5KOHM 0.01% 1/10W 1505 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
INS BNCM CABLE STK P 75OHM 100CM datasheet.pdf