Vicor Corporation VE-21L-CY-F4
VE-21L-CY-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21L-CY-F4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W
Datasheet Download
VE-21L-CY-F4.pdf
Availability of VE-21L-CY-F4
QUANTITY
VE-21L-CY-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21L-CY-F4
Internal Part NumberEIS-VE-21L-CY-F4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.79A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21L-CY-F4
Related LinksVE-21L, VE-21L-CY-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21L-CY-F4 Details Description
Related parts for VE-21L-CY-F4
RES SMD 51K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
SWITCH DIP 1/2 PITCH datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR CABLE datasheet.pdf
RES SMD 59.7K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf