Vicor Corporation VE-21L-EV-F2
VE-21L-EV-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21L-EV-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
VE-21L-EV-F2.pdf
Availability of VE-21L-EV-F2
QUANTITY
VE-21L-EV-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21L-EV-F2
Internal Part NumberEIS-VE-21L-EV-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21L-EV-F2
Related LinksVE-21L, VE-21L-EV-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21L-EV-F2 Details Description
Related parts for VE-21L-EV-F2
RES 10.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MIC COND ANALOG NOISE CAN -50DB datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY FOR 0638235600 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 150MW 0503 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 43NH 450MA 500 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf