Vicor Corporation VE-21L-IV-F3
VE-21L-IV-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21L-IV-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
VE-21L-IV-F3.pdf
Availability of VE-21L-IV-F3
QUANTITY
VE-21L-IV-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21L-IV-F3
Internal Part NumberEIS-VE-21L-IV-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21L-IV-F3
Related LinksVE-21L, VE-21L-IV-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21L-IV-F3 Details Description
Related parts for VE-21L-IV-F3
CAP TANT 100UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS BOX MT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 76VWM 150VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf