Vicor Corporation VE-21L-IW-S
VE-21L-IW-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-21L-IW-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W
Datasheet Download
VE-21L-IW-S.pdf
Availability of VE-21L-IW-S
QUANTITY
VE-21L-IW-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21L-IW-S
Internal Part NumberEIS-VE-21L-IW-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.57A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21L-IW-S
Related LinksVE-21, VE-21L-IW-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21L-IW-S Details Description
Related parts for VE-21L-IW-S
JUMPER-H2730TR/C2016S/X 3" datasheet.pdf
IC ETHERNET SWITCH QUAD 16SOIC datasheet.pdf
IC ADC 10BIT DL 105MSPS 64-LFCSP datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 150V 0606 datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
10 ROW HS3 SEATING TOOL ASSY datasheet.pdf
CONN RCPT 46POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
SHEET POLYESTER 12.7X50.8MM 5/PK datasheet.pdf
RES 657 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf