Vicor Corporation VE-21M-CU-S
VE-21M-CU-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-21M-CU-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W
Datasheet Download
VE-21M-CU-S.pdf
Availability of VE-21M-CU-S
QUANTITY
VE-21M-CU-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21M-CU-S
Internal Part NumberEIS-VE-21M-CU-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21M-CU-S
Related LinksVE-21, VE-21M-CU-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21M-CU-S Details Description
Related parts for VE-21M-CU-S
RES SMD 42.2 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MICROMANAGER 5% 16-DIP datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 300V CHASS MNT datasheet.pdf
RES SMD 123 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 17POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 150E 8.25KV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
A22TK-2RR-21-K02 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.05A 259 MOHM datasheet.pdf