Vicor Corporation VE-21M-CV-S
VE-21M-CV-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-21M-CV-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W
Datasheet Download
VE-21M-CV-S.pdf
Availability of VE-21M-CV-S
QUANTITY
VE-21M-CV-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21M-CV-S
Internal Part NumberEIS-VE-21M-CV-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21M-CV-S
Related LinksVE-21, VE-21M-CV-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21M-CV-S Details Description
Related parts for VE-21M-CV-S
TRANS PREBIAS PNP 250MW SOT883 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 SQ WW datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X25.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
MCU 8BIT SGL VOLT FLASH 8-DIP datasheet.pdf
CABLE 3COND 26AWG SHLD 100' datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 5A 16.4 MOHM SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 13A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 20W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
SCHOTTKY - D2PAK-E3 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf