Vicor Corporation VE-21M-CX-F1
VE-21M-CX-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21M-CX-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W
Datasheet Download
VE-21M-CX-F1.pdf
Availability of VE-21M-CX-F1
QUANTITY
VE-21M-CX-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21M-CX-F1
Internal Part NumberEIS-VE-21M-CX-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21M-CX-F1
Related LinksVE-21M, VE-21M-CX-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21M-CX-F1 Details Description
Related parts for VE-21M-CX-F1
CONN HDR BRKWAY .100 80POS RT/A datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 74POS VERT datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 260mA (Switch) Backlight 6-DFN (2x2) datasheet.pdf
IC TIME CODE RCVR/GEN 44-TQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 13POS VERT .100 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 1GBIT 110NS 64FBGA datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 1.5GHZ 8TSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 500MW DO214AC datasheet.pdf