Rohm Semiconductor KTR10EZPJ270
KTR10EZPJ270 picture photo
Mfg. Part Number
KTR10EZPJ270
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 27 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
KTR10EZPJ270.pdf
Availability of KTR10EZPJ270
QUANTITY
KTR10EZPJ270 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR10EZPJ270
Internal Part NumberEIS-KTR10EZPJ270
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR10EZPJ270
Related LinksKTR10E, KTR10EZPJ270 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR10EZPJ270 Details Description
Related parts for KTR10EZPJ270
RES SMD 634 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W SGL 5V OUT SIP7 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS PIN datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
NON INSULATED HIGHLAND BLOCK FOR datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND 0.025 GRAY 300' datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
Connector Socket 72 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf