Vicor Corporation VE-21M-EU-F2
VE-21M-EU-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21M-EU-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W
Datasheet Download
VE-21M-EU-F2.pdf
Availability of VE-21M-EU-F2
QUANTITY
VE-21M-EU-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21M-EU-F2
Internal Part NumberEIS-VE-21M-EU-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21M-EU-F2
Related LinksVE-21M, VE-21M-EU-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21M-EU-F2 Details Description
Related parts for VE-21M-EU-F2
LEAD TEST MINIHK-RA BANAPLG RED datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.6A 58 MOHM TH datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 20% 2824 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.19K OHM 1% 30W datasheet.pdf
RACK DOOR SUPPORT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
EVAL BOARD WT41 datasheet.pdf
HEAVY DUTY TIE 11.8"L 120LB NATU datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 60NS VFBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT RA datasheet.pdf