Vicor Corporation VE-21M-IV-B1
VE-21M-IV-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21M-IV-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W
Datasheet Download
VE-21M-IV-B1.pdf
Availability of VE-21M-IV-B1
QUANTITY
VE-21M-IV-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21M-IV-B1
Internal Part NumberEIS-VE-21M-IV-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21M-IV-B1
Related LinksVE-21M, VE-21M-IV-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21M-IV-B1 Details Description
Related parts for VE-21M-IV-B1
RES 7.5 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 20V 12W datasheet.pdf
CONN FAKRA PLUG R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC SMPC datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf