Vicor Corporation VE-21M-IV-F2
VE-21M-IV-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21M-IV-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W
Datasheet Download
VE-21M-IV-F2.pdf
Availability of VE-21M-IV-F2
QUANTITY
VE-21M-IV-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21M-IV-F2
Internal Part NumberEIS-VE-21M-IV-F2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21M-IV-F2
Related LinksVE-21M, VE-21M-IV-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21M-IV-F2 Details Description
Related parts for VE-21M-IV-F2
IC SWITCH HALL EFFECT SOT89 datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP SC-70-5 datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -42DB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
MOTOR BRUSH DC GEAR VAR 16W 12V datasheet.pdf
RES SMD 8.06 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 8A 125V datasheet.pdf
9:1 LOW BACKLASH GEAR datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
500-2A2F-MINI-SAS HD CABLES datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V datasheet.pdf