Vicor Corporation VE-21M-IX-F3
VE-21M-IX-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21M-IX-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W
Datasheet Download
VE-21M-IX-F3.pdf
Availability of VE-21M-IX-F3
QUANTITY
VE-21M-IX-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21M-IX-F3
Internal Part NumberEIS-VE-21M-IX-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21M-IX-F3
Related LinksVE-21M, VE-21M-IX-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21M-IX-F3 Details Description
Related parts for VE-21M-IX-F3
IDC CABLE - MSC14K/MC14G/MSC14K datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V Y5V 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
VARISTOR 162V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 200MW SOD923 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 05VOUT datasheet.pdf
CAP CER 9.6PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
IC REG PWM 3PHASE BUCK 40TQFN datasheet.pdf
RES 1.82M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT SKT datasheet.pdf