Vicor Corporation VE-21M-IY-S
VE-21M-IY-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-21M-IY-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W
Datasheet Download
VE-21M-IY-S.pdf
Availability of VE-21M-IY-S
QUANTITY
VE-21M-IY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21M-IY-S
Internal Part NumberEIS-VE-21M-IY-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21M-IY-S
Related LinksVE-21, VE-21M-IY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21M-IY-S Details Description
Related parts for VE-21M-IY-S
RES ARRAY 4 RES 6.8 OHM 0804 datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM 42.8VC SMC datasheet.pdf
CONN HEADER 46POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
MEMORY CARD MICROSD 4GB datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D4F-320-3D datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf