Vicor Corporation VE-21M-MY-F1
VE-21M-MY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21M-MY-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W
Datasheet Download
VE-21M-MY-F1.pdf
Availability of VE-21M-MY-F1
QUANTITY
VE-21M-MY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21M-MY-F1
Internal Part NumberEIS-VE-21M-MY-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21M-MY-F1
Related LinksVE-21M, VE-21M-MY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21M-MY-F1 Details Description
Related parts for VE-21M-MY-F1
CONN SKT .062 14-18AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 3MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FAIRLEAD BLOCK datasheet.pdf
IC RS485 TXRX 3.3 ESD 8VSSOP datasheet.pdf
250 SERISE PLUG HSG 1P datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15 OHM 1% 150W datasheet.pdf