Omron Automation & Safety P2RV-250C-SIM S7/400
P2RV-250C-SIM S7/400 picture photo
Mfg. Part Number
P2RV-250C-SIM S7/400
Manufacturer
Product Category
Controllers - Cable Assemblies
Brief Description
CABLE
Datasheet Download
P2RV-250C-SIM S7/400.pdf
Availability of P2RV-250C-SIM S7/400
QUANTITY
P2RV-250C-SIM S7/400 Order Process
Ship out your order
Specifications of P2RV-250C-SIM S7/400
Internal Part NumberEIS-P2RV-250C-SIM S7/400
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Cable Assemblies
SeriesP2RV
Process Side ConnectionRectangular Connector (4)
Control Side ConnectionRectangular Connector
SpecificationsInput, Output (I/O)
Number of Positions-
Length8.2' (2.5m)
For Use With/Related ProductsSiemens 6ES7 Series
Approvals-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P2RV-250C-SIM S7/400
Related LinksP2RV-250C-, P2RV-250C-SIM S7/400 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
P2RV-250C-SIM S7/400 Details Description
Related parts for P2RV-250C-SIM S7/400
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 8DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
16PT SENS CONN INPUT PNP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf