Vicor Corporation VE-21N-CV-S
VE-21N-CV-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-21N-CV-S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W
Datasheet Download
VE-21N-CV-S.pdf
Availability of VE-21N-CV-S
QUANTITY
VE-21N-CV-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21N-CV-S
Internal Part NumberEIS-VE-21N-CV-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.11A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21N-CV-S
Related LinksVE-21, VE-21N-CV-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21N-CV-S Details Description
Related parts for VE-21N-CV-S
RES SMD 1K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A SC-75-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 5.08MM datasheet.pdf
RACK AND PANEL PLUG 313POS datasheet.pdf
CONN HSG R/A INLINE PLUG 26POS datasheet.pdf
SUPERPRO 5004EGP PROGRAMMER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5COND 14AWG SHLD 500' datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15 OHM 1% 25W datasheet.pdf