Bourns Inc. PTV111-3420A-B103
PTV111-3420A-B103 picture photo
Mfg. Part Number
PTV111-3420A-B103
Brief Description
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Datasheet Download
PTV111-3420A-B103.pdf
Availability of PTV111-3420A-B103
QUANTITY
PTV111-3420A-B103 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTV111-3420A-B103
Internal Part NumberEIS-PTV111-3420A-B103
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Rotation300°
Adjustment TypeTop Adjustment
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.787" (20.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM9 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTV111-3420A-B103
Related LinksPTV111-3, PTV111-3420A-B103 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTV111-3420A-B103 Details Description
Related parts for PTV111-3420A-B103
BACKSHELL DB37 DIECAST NKL 45DEG datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 6V datasheet.pdf
BERGSTIK HDR STR SR datasheet.pdf
IC CONV STP-DN 2.25MHZ DL 16WQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM BTH 58A datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
TERMINATION BLADE 6-CKT CLOSED datasheet.pdf
CONN PLUG 54POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 100W datasheet.pdf