Vicor Corporation VE-21N-IY-B1
VE-21N-IY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21N-IY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W
Datasheet Download
VE-21N-IY-B1.pdf
Availability of VE-21N-IY-B1
QUANTITY
VE-21N-IY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21N-IY-B1
Internal Part NumberEIS-VE-21N-IY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.70A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21N-IY-B1
Related LinksVE-21N, VE-21N-IY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21N-IY-B1 Details Description
Related parts for VE-21N-IY-B1
RES SMD 43K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:8 350MHZ 24QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
1487 B115 1487B115 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 3A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
TERMINAL ZP 2.5/1AN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 50MA 48V datasheet.pdf