Vicor Corporation VE-21N-MW-S
VE-21N-MW-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-21N-MW-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W
Datasheet Download
VE-21N-MW-S.pdf
Availability of VE-21N-MW-S
QUANTITY
VE-21N-MW-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21N-MW-S
Internal Part NumberEIS-VE-21N-MW-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.41A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21N-MW-S
Related LinksVE-21, VE-21N-MW-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21N-MW-S Details Description
Related parts for VE-21N-MW-S
IDC CABLE-ASN26A/ AE26G / APK26A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
SHELL KIT FOR PRO BEAM MINI CONN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CBL RIBN 30COND MULTI 100' datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 100KPA GAUGE datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS SNAP-IN PIN datasheet.pdf