Vicor Corporation VE-21P-CV-F4
VE-21P-CV-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21P-CV-F4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W
Datasheet Download
VE-21P-CV-F4.pdf
Availability of VE-21P-CV-F4
QUANTITY
VE-21P-CV-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21P-CV-F4
Internal Part NumberEIS-VE-21P-CV-F4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 113.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.87A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21P-CV-F4
Related LinksVE-21P, VE-21P-CV-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21P-CV-F4 Details Description
Related parts for VE-21P-CV-F4
CONN BOOT HOODED FOR RJ45 PLUG datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 1BIT LEVEL SOT23-5 datasheet.pdf
CONN SEAL INTERFACE 42POS NATURL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
IC HALF BRIDGE FET DRIVER 9TDFN datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 130MA 29 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPST-NO SHRT HNG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 550MW DO214AA datasheet.pdf