Vicor Corporation VE-21P-EU-F1
VE-21P-EU-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21P-EU-F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W
Datasheet Download
VE-21P-EU-F1.pdf
Availability of VE-21P-EU-F1
QUANTITY
VE-21P-EU-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21P-EU-F1
Internal Part NumberEIS-VE-21P-EU-F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 113.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.49A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21P-EU-F1
Related LinksVE-21P, VE-21P-EU-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21P-EU-F1 Details Description
Related parts for VE-21P-EU-F1
IC CLOCK 32KHZ DGTL-TRIM 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.625" (15.88mm) datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 37.4KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 505 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 3.81MM VERT GN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
3,3UF 40V 6,7X15,3MM 125C 20000H datasheet.pdf
4.0V LOW POWER PRECISION REFERENCE SOURCE IC datasheet.pdf