Vicor Corporation VE-21P-EW-F2
VE-21P-EW-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21P-EW-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W
Datasheet Download
VE-21P-EW-F2.pdf
Availability of VE-21P-EW-F2
QUANTITY
VE-21P-EW-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21P-EW-F2
Internal Part NumberEIS-VE-21P-EW-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 113.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.25A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21P-EW-F2
Related LinksVE-21P, VE-21P-EW-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21P-EW-F2 Details Description
Related parts for VE-21P-EW-F2
ADHESIVE CORD CLIPS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
IC MULTIMON 5V/3.3V 16-DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X10.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 24.6 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 30W datasheet.pdf