Vicor Corporation VE-21P-MX-F1
VE-21P-MX-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21P-MX-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W
Datasheet Download
VE-21P-MX-F1.pdf
Availability of VE-21P-MX-F1
QUANTITY
VE-21P-MX-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21P-MX-F1
Internal Part NumberEIS-VE-21P-MX-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 113.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.43A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21P-MX-F1
Related LinksVE-21P, VE-21P-MX-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21P-MX-F1 Details Description
Related parts for VE-21P-MX-F1
IC DRIVER QUAD DIF LINE 16 TSSOP datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 16SOIC datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DAC R-R LP 12BIT SOT23-6 datasheet.pdf
65823-213-QUICKIE* HEADER datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS SKT datasheet.pdf