Vicor Corporation VE-21P-MY-F3
VE-21P-MY-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21P-MY-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W
Datasheet Download
VE-21P-MY-F3.pdf
Availability of VE-21P-MY-F3
QUANTITY
VE-21P-MY-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21P-MY-F3
Internal Part NumberEIS-VE-21P-MY-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 113.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.62A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21P-MY-F3
Related LinksVE-21P, VE-21P-MY-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21P-MY-F3 Details Description
Related parts for VE-21P-MY-F3
CBL RIBN 25COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 20-SSOP datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
RES 10.0K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
LIGHT PIPE FLEXIBLE CLEAR 4MM datasheet.pdf
RES 800 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS CPC PNL MT PLAST datasheet.pdf