Vicor Corporation VE-21R-IV-F4
VE-21R-IV-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21R-IV-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W
Datasheet Download
VE-21R-IV-F4.pdf
Availability of VE-21R-IV-F4
QUANTITY
VE-21R-IV-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21R-IV-F4
Internal Part NumberEIS-VE-21R-IV-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 17.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21R-IV-F4
Related LinksVE-21R, VE-21R-IV-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21R-IV-F4 Details Description
Related parts for VE-21R-IV-F4
IC MCU 8BIT ROMLESS 68PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 200V X7R 2225 datasheet.pdf
CONN JACK 20POS MALE CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
LED 3MM GRN PNL MNT WATER PROOF datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf