Vicor Corporation VE-21R-MY-F4
VE-21R-MY-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21R-MY-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W
Datasheet Download
VE-21R-MY-F4.pdf
Availability of VE-21R-MY-F4
QUANTITY
VE-21R-MY-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21R-MY-F4
Internal Part NumberEIS-VE-21R-MY-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 17.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.67A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21R-MY-F4
Related LinksVE-21R, VE-21R-MY-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21R-MY-F4 Details Description
Related parts for VE-21R-MY-F4
RES SMD 165 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 0.115A SOT-23 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT QUAD 4.096V 16QFN datasheet.pdf
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC AXIAL datasheet.pdf
LED PMI PROMINENT 110VAC BLUE datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE HOLDER BLADE datasheet.pdf
CBL RIBN 3COND CLEAR 50' datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V SMPD datasheet.pdf
FAN AXIAL DUAL 40X56MM 12VDC datasheet.pdf