Vicor Corporation VE-21T-CV-S
VE-21T-CV-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-21T-CV-S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W
Datasheet Download
VE-21T-CV-S.pdf
Availability of VE-21T-CV-S
QUANTITY
VE-21T-CV-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21T-CV-S
Internal Part NumberEIS-VE-21T-CV-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)23.08A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21T-CV-S
Related LinksVE-21, VE-21T-CV-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21T-CV-S Details Description
Related parts for VE-21T-CV-S
MOSFET N-CH 600V 2.4A D2PAK datasheet.pdf
RES MO 1/2W 16K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 5A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
LP 7.50/90/4 OG datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 2.54MM T/H datasheet.pdf