Vicor Corporation VE-21V-CX-B1
VE-21V-CX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21V-CX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W
Datasheet Download
VE-21V-CX-B1.pdf
Availability of VE-21V-CX-B1
QUANTITY
VE-21V-CX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21V-CX-B1
Internal Part NumberEIS-VE-21V-CX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.93A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21V-CX-B1
Related LinksVE-21V, VE-21V-CX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21V-CX-B1 Details Description
Related parts for VE-21V-CX-B1
CONN HEADER .100 DUAL STR 64POS datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TQFN datasheet.pdf
TXRX OPT SM SONET OC3/SDH 2X5 datasheet.pdf
FOPC BOA 14DB SC/UPC DW SM datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf