Vicor Corporation VE-21V-EW-F4
VE-21V-EW-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21V-EW-F4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W
Datasheet Download
VE-21V-EW-F4.pdf
Availability of VE-21V-EW-F4
QUANTITY
VE-21V-EW-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21V-EW-F4
Internal Part NumberEIS-VE-21V-EW-F4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.24A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21V-EW-F4
Related LinksVE-21V, VE-21V-EW-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21V-EW-F4 Details Description
Related parts for VE-21V-EW-F4
IC RX QUAD RS422/485 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
LCD CHARAC DISPLAY 20X4 RS422 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CAP CER 18PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
25+25 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN DSUB 9POS datasheet.pdf
TERMINAL STRIP CONN 26POS R/A datasheet.pdf