Vicor Corporation VE-21V-IU-F3
VE-21V-IU-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21V-IU-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W
Datasheet Download
VE-21V-IU-F3.pdf
Availability of VE-21V-IU-F3
QUANTITY
VE-21V-IU-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21V-IU-F3
Internal Part NumberEIS-VE-21V-IU-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)34.48A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21V-IU-F3
Related LinksVE-21V, VE-21V-IU-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21V-IU-F3 Details Description
Related parts for VE-21V-IU-F3
SWITCH LEVER SPDT 5A .187QC 125V datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 12V -5V -12V datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 70NS 46CBGA datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 1A SCREW datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 16V 20% 2824 datasheet.pdf
LIGHT BAR 627NM RED 3.81X19.05MM datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf