Vicor Corporation VE-21W-CX-F1
VE-21W-CX-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21W-CX-F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W
Datasheet Download
VE-21W-CX-F1.pdf
Availability of VE-21W-CX-F1
QUANTITY
VE-21W-CX-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21W-CX-F1
Internal Part NumberEIS-VE-21W-CX-F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.64A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21W-CX-F1
Related LinksVE-21W, VE-21W-CX-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21W-CX-F1 Details Description
Related parts for VE-21W-CX-F1
CONN RCPT AUDIO 4POS MALE datasheet.pdf
COUPLING PWR LD/LDP/CD5 OFF WHT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 388PBGA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES 11.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 194K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf