Vicor Corporation VE-21W-EW-B1
VE-21W-EW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21W-EW-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W
Datasheet Download
VE-21W-EW-B1.pdf
Availability of VE-21W-EW-B1
QUANTITY
VE-21W-EW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21W-EW-B1
Internal Part NumberEIS-VE-21W-EW-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)18.18A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21W-EW-B1
Related LinksVE-21W, VE-21W-EW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21W-EW-B1 Details Description
Related parts for VE-21W-EW-B1
CONN HEADER .100 DUAL STR 6POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 45NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
FUSE PTC 6V .35A RESETTABLE 0805 datasheet.pdf
CONN M12 4POS PLUG WIRE LEAD datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS SKT datasheet.pdf