Vicor Corporation VE-21W-IU-B1
VE-21W-IU-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21W-IU-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W
Datasheet Download
VE-21W-IU-B1.pdf
Availability of VE-21W-IU-B1
QUANTITY
VE-21W-IU-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21W-IU-B1
Internal Part NumberEIS-VE-21W-IU-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)36.36A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21W-IU-B1
Related LinksVE-21W, VE-21W-IU-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21W-IU-B1 Details Description
Related parts for VE-21W-IU-B1
DEV EMULATOR PCB ADAPTOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 5% 250VAC QC TERM datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A SOT223-5 datasheet.pdf