Vicor Corporation VE-21W-IX-S
VE-21W-IX-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-21W-IX-S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W
Datasheet Download
VE-21W-IX-S.pdf
Availability of VE-21W-IX-S
QUANTITY
VE-21W-IX-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21W-IX-S
Internal Part NumberEIS-VE-21W-IX-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.64A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21W-IX-S
Related LinksVE-21, VE-21W-IX-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21W-IX-S Details Description
Related parts for VE-21W-IX-S
IC VREF SHUNT 3.3V SOT23 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 10% 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CGRID SMT BKWY HDR TIN 50POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM datasheet.pdf
HD 38999 121C 121#23 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS SKT datasheet.pdf