Vicor Corporation VE-21X-EW-F1
VE-21X-EW-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21X-EW-F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W
Datasheet Download
VE-21X-EW-F1.pdf
Availability of VE-21X-EW-F1
QUANTITY
VE-21X-EW-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21X-EW-F1
Internal Part NumberEIS-VE-21X-EW-F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)19.23A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21X-EW-F1
Related LinksVE-21X, VE-21X-EW-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21X-EW-F1 Details Description
Related parts for VE-21X-EW-F1
TRANS 2NPN 20V 3.5A 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10V 20% 1210 datasheet.pdf
HANDHELD BAR CODE SCNR PLC I/F datasheet.pdf
LED 7-SEG 2DIGIT RED 0.28" CC datasheet.pdf
CONN PLUG 50POS R/A .050" T/H datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 75 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC CABLE EQUALIZER 16SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP 4GHZ SGL FET 8SOIC datasheet.pdf