Vicor Corporation VE-21X-IY-S
VE-21X-IY-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-21X-IY-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W
Datasheet Download
VE-21X-IY-S.pdf
Availability of VE-21X-IY-S
QUANTITY
VE-21X-IY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21X-IY-S
Internal Part NumberEIS-VE-21X-IY-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)9.62A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21X-IY-S
Related LinksVE-21, VE-21X-IY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21X-IY-S Details Description
Related parts for VE-21X-IY-S
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf