Vicor Corporation VE-21X-MV-F3
VE-21X-MV-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21X-MV-F3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W
Datasheet Download
VE-21X-MV-F3.pdf
Availability of VE-21X-MV-F3
QUANTITY
VE-21X-MV-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21X-MV-F3
Internal Part NumberEIS-VE-21X-MV-F3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)28.85A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21X-MV-F3
Related LinksVE-21X, VE-21X-MV-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21X-MV-F3 Details Description
Related parts for VE-21X-MV-F3
RES SMD 82.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 0.39 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 750KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1/4W 0805 WIDE datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
IC SUPERVISOR RESET 2.315V 6TDFN datasheet.pdf