Vicor Corporation VE-21X-MW-B1
VE-21X-MW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21X-MW-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W
Datasheet Download
VE-21X-MW-B1.pdf
Availability of VE-21X-MW-B1
QUANTITY
VE-21X-MW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21X-MW-B1
Internal Part NumberEIS-VE-21X-MW-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)19.23A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21X-MW-B1
Related LinksVE-21X, VE-21X-MW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21X-MW-B1 Details Description
Related parts for VE-21X-MW-B1
CAP CER 47UF 16V X5R 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO 6V 1A TO252-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 240POS SMD datasheet.pdf
CONSPICUITY MARKING 4" RED/WHT datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 390MA 5.3 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
TVS DIODE 85VWM 137VC DO-214AC datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf