Vicor Corporation VE-21Y-EW-F2
VE-21Y-EW-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21Y-EW-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W
Datasheet Download
VE-21Y-EW-F2.pdf
Availability of VE-21Y-EW-F2
QUANTITY
VE-21Y-EW-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21Y-EW-F2
Internal Part NumberEIS-VE-21Y-EW-F2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series66W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max66W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21Y-EW-F2
Related LinksVE-21Y, VE-21Y-EW-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21Y-EW-F2 Details Description
Related parts for VE-21Y-EW-F2
IC MULTIPLEXER 2X2 14DIP datasheet.pdf
RELAY START/STOP 120V 90A AC OUT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CURRENT MEASURING TRANS 4-20MA datasheet.pdf
SWITCH 4POS DIP AUTODIP SEALED datasheet.pdf
RES 21.8K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
IL SERIES 2POS PIN SOCKET datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 270MHZ 10UMAX datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LT3825EFE datasheet.pdf
CAP FILM 0.0016 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf