Vicor Corporation VE-21Y-EW-F2
VE-21Y-EW-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21Y-EW-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W
Datasheet Download
VE-21Y-EW-F2.pdf
Availability of VE-21Y-EW-F2
QUANTITY
VE-21Y-EW-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21Y-EW-F2
Internal Part NumberEIS-VE-21Y-EW-F2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series66W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max66W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21Y-EW-F2
Related LinksVE-21Y, VE-21Y-EW-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21Y-EW-F2 Details Description
Related parts for VE-21Y-EW-F2
IC CONV R/D MONO VAR RES 44PLCC datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 300MA 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 1.5KV NP0 1210 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 85V 180A TO-220 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
STANDARD MOUNTING BRACKET 4PCS datasheet.pdf
14 SIL VERT SMT HDR P/P datasheet.pdf
IC DDR3 2GB 96BGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf