Vicor Corporation VE-21Y-EX-F2
VE-21Y-EX-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21Y-EX-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W
Datasheet Download
VE-21Y-EX-F2.pdf
Availability of VE-21Y-EX-F2
QUANTITY
VE-21Y-EX-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21Y-EX-F2
Internal Part NumberEIS-VE-21Y-EX-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21Y-EX-F2
Related LinksVE-21Y, VE-21Y-EX-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21Y-EX-F2 Details Description
Related parts for VE-21Y-EX-F2
RES MO 1/2W 24.9K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16QSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS BOX MT PIN datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
PIN HDR BRKBLE VERT 50MM 13D 7C datasheet.pdf