Vicor Corporation VE-21Y-IW-F1
VE-21Y-IW-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21Y-IW-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W
Datasheet Download
VE-21Y-IW-F1.pdf
Availability of VE-21Y-IW-F1
QUANTITY
VE-21Y-IW-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21Y-IW-F1
Internal Part NumberEIS-VE-21Y-IW-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series66W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max66W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21Y-IW-F1
Related LinksVE-21Y, VE-21Y-IW-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21Y-IW-F1 Details Description
Related parts for VE-21Y-IW-F1
SWITCH COAXIAL SP 18GHZ 24V SLD datasheet.pdf
IGBT 600V 75A 300W TO263AA datasheet.pdf
IC REG LDO 10V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 56VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE SEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
SENSOR PRES 29PSI ABS datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER VIOLET datasheet.pdf
JFET N-CH 70V 200UA SOT-23 datasheet.pdf
PATCH CORD CAT6 5E GREEN datasheet.pdf
CAP CER 15PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf