Vicor Corporation VE-21Y-IX-B1
VE-21Y-IX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21Y-IX-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W
Datasheet Download
VE-21Y-IX-B1.pdf
Availability of VE-21Y-IX-B1
QUANTITY
VE-21Y-IX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21Y-IX-B1
Internal Part NumberEIS-VE-21Y-IX-B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21Y-IX-B1
Related LinksVE-21Y, VE-21Y-IX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21Y-IX-B1 Details Description
Related parts for VE-21Y-IX-B1
CONN RING 16-22 AWG #10 RED P-G datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/ADJ 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 400KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONN TERM BLK 6PS 3.81MM R/A PCB datasheet.pdf
ANTENNA 2.45GHZ 1/4 WAVE RP/SMA datasheet.pdf
RES SMD 3.6M OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 1M OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 3 OHM 10W 1% RADIAL datasheet.pdf