Vicor Corporation VE-21Z-EV-F3
VE-21Z-EV-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21Z-EV-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W
Datasheet Download
VE-21Z-EV-F3.pdf
Availability of VE-21Z-EV-F3
QUANTITY
VE-21Z-EV-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21Z-EV-F3
Internal Part NumberEIS-VE-21Z-EV-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series60W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max60W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21Z-EV-F3
Related LinksVE-21Z, VE-21Z-EV-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21Z-EV-F3 Details Description
Related parts for VE-21Z-EV-F3
CONN RECPT STR HOUSING NATURAL datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 1% 3W 4527 datasheet.pdf
IC POS HV HOT-SWAP CTRLR 10-MSOP datasheet.pdf
DOWN-UP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.8A DL 10SON datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 42POS 5.08MM R/A datasheet.pdf